Marek Grela, karykaturzysta, rocznik ’86. Swą przygodę ze sztuką rozpoczął wcześnie, wygrywając w 1999 roku konkurs plastyczny „Karykatura” organizowany przez SDK „Tęcza” w Tychach, swym rodzinnym mieście na Śląsku. Następne lata przyniosły kolejne sukcesy. Dość wspomnieć, że w wieku zaledwie 22 lat został przyjęty w poczet członków Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. W 2010 został laureatem Wyróżnienia Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Śląskiego
za działalność artystyczną i społeczną.
Był głównym karykaturzystą telewizyjnej gali ogólnopolskiego plebiscytu „ŚWIRY” w latach 2007-2008. Zresztą, telewizja niejednokrotnie upomniała się o Marka. Koneserzy dobrej kreski mogli zobaczyć artystę w „Dzień Dobry TVN” oraz w „Pytaniu
na Śniadanie” (TVP 2). Co więcej, w 2014 jego prace zostały wykorzystane podczas telewizyjnej gali ogólnopolskiego plebiscytu „NIEGRZECZNI 2014”.
Prace Marka Greli można było zobaczyć w wielu miejscach w Polsce: Warszawie, Katowicach, Bytomiu, Tychach, także
w ramach wystaw zbiorowych: VI Salonu Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury, z okazji 25-lecia SPAK, czy w ramach Festiwalu Kultury Absurdalnej „ABSURDALIA”.
Prawdziwy przełom w karierze Marka Greli miał miejsce w latach 2013-2014. Wtedy odbyła się wielka, ogólnopolska trasa wystawowa projektu SMILEsia. W ciągu 10 miesięcy pokazano karykatury najbardziej znanych i charakterystycznych Ślązaków (Krystyny Loski, Joanny Bartel, Jerzego Buzka, Kazimierza Kutza i in.). SMILEsia objęła swym zasięgiem 14 miast Polski: Warszawę, Wrocław, Katowice, Zamość, Łódź, Częstochowę, Jelenią Górę, Tychy i wiele innych. Niewątpliwym sukcesem projektu było wkomponowanie wystawy w Rybnicką Jesień Kabaretową „RYJEK” 2013. Także występujący kabareciarze mogli podziwiać swe podobizny w krzywym zwierciadle, które zostały im wręczone w Konkursie Głównym. Ponadto SMILEsia gościła
w TVP, TVS oraz Radiu Katowice. Owocem ogólnopolskiej trasy jest także współpraca artysty z firmą FORTUM, która zaprosiła go do udziału w projekcie „FORTUM dla Śląskich Dzieci”.
Markowi udało się wypracować własną markę. Jest doceniany zarówno w świecie artystycznym jak i przez opinię publiczną, czego wyrazem może być wieloletnia współpraca artysty z „Monitorem Wielkopolskim”, w którym czytelnicy znajdują karykatury radnych województwa wielkopolskiego.
Rok 2014 jest szczególnym czasem w karierze Marka Greli, albowiem tego roku obchodzi on 15-lecie twórczości artystycznej. Mając na uwadze dotychczasowe osiągnięcia artysty, należy się spodziewać, że kolejne lata będą równie owocne i pełne twórczej pasji, co minione 15 lat działalności Marka.